Najděte si lyžařské středisko pro svou zimní dovolenou
Rozšířené

Jak připravit lyže, snowboard a běžky na zimní sezónu?

Zimní sezóna se nezadržitelně blíží a čas lyží a snowboardů už pomalu klepe na dveře. V některých zahraničních střediscích se už lyžuje, na několika českých kopcích začalo zasněžování. Jste ale pořádně připraveni? A nejen vy, ale hlavně vaše lyžařské vybavení?

Sjezdové lyže a snowboardy

O sjezdovky a prkna je nutné pečovat jak po zimě, tak i před sezonou. Pokud jste po loňské sezoně nechtěli nic zanedbat, pravděpodobně jste si nechali „uzavřít“ skluznice v servisu, tak, že vám do nich zažehlili vosk. Tím je zajištěno, že skluznice nevysychá. Nyní vám v servisu vosk stáhnou a následně rozleští.

Pokud jste skluznice po loňské zimě nenechali ošetřit, nezoufejte. Nechte si skluznice navoskovat teď a chybu napravte příští rok. Rozhodně byste ale neměli voskování vynechat. Riskujete tím, že se budou vaše sjezdovky chovat na sněhu hůře, budou méně ovladatelné a navíc zkracujete jejich životnost.

Zároveň si rozhodně nechte v servisu obrousit hrany. S nimi se vám bude mnohem snadněji najíždět do oblouků, budete je dělat přesně a zkrátka požitek z jízdy bude úplně jiný.

Někdy se lyžaři a snowboarďáci raději o své vybavení starají sami a do servisu je nedávají. Pokud patříte do této skupiny, rozhodně se vám následující řádky budou hodit.

Rady pro samoúdržbu lyží a snowboardů:

• Po zimě nejprve očistěte skluznice smývacím roztokem a zbavte všech nečistot i starého vosku. Poté vezměte základový vosk a napusťte jej. Vůbec neroztírejte a nechte „proniknout“ do skluznice. Tím zajistíte ochranu na celý rok.

• Před sezonou kupte vhodný vosk a voskujte. Pokud budete vosk zažehlovat, teplota žehličky by měla být 120 – 140 stupňů Celsia. Při vyšší teplotě už by mohlo dojít k poškození skluznice

Domácí voskování rozhodně nevydrží celou sezonu. Odborníci se shodují, že základový vosk vydrží na skluznici pouze asi 5 dní lyžování

• Pokud se chystáte lyžovat na umělém sněhu, zvolte raději tvrdší vosk. Jakmile ale zima pořádně udeří, sněhy se promíchají a vy už můžete používat zase klasický.

Běžky

Pokud jste fanoušek běžeckého lyžování, asi víte, že i o běžky je třeba se důkladně postarat a v tomto případě lyžaři častěji volí úpravu doma před specializovaným obchodem.

Tipy pro přípravu běžeckých lyží:

• Nejprve zjistěte, zda máte běžky už naparafínované. Zkušení lyžaři to dělají často po zimě, jako letní ochranu. Pokud ne, parafínujte. Je to jedna z nejdůležitějších částí přípravy a když si nejste úplně jisti, není na škodu se zeptat ve specializovaných obchodech, kde vám rádi poradí

• Po parafínování skluznice se stahuje akrylátovou stěrkou vždy ve směru skluzu. Tak je nepoškrábeme. Na žlábky použijeme speciální škrabku.

• Poté skluznici vykartáčujte. Je vhodné si pořídit speciální kartáč. Postupujte opět po směru skluzu. Ideálně připravenou skluznici poznáte tak, že se bude lesknout a nenajdete na ní stopy parafínu.


Dále čtěte:

Podzim je tu a to znamená, že se blíží zima. Jak se na ní připravit?

Taky se už tak těšíte se na zimu? Na svah? Na sníh? Na to, až zaříznete hrany do manšestru? Na zimní zasněženou krajinu? Na zasněžené alpské vrcholky? Na to, až budete mít vypálené lyžařské brýle na obličeji? Na to, až… celý článek

Taky se už tak těšíte se na zimu? Na svah? Na sníh? Na to, až zaříznete hrany do… celý článek

Výstup na Mt. Blanc očima ženy

Lidé zkouší v životě různé věci. Má maminka komentuje mé snažení slovy „jen blbni.“ Nejsem žádný horolezec, ale mám odhodlání, chuť a cílevědomost. Tudíž téměř vše, co ke svému životu potřebuji. Mt. Blanc byl jeden z… celý článek

Lidé zkouší v životě různé věci. Má maminka komentuje mé snažení slovy „jen blbni.“… celý článek

poslední recenze v ČR

Andělská Hora

7 4 km -6 °C
denní: 350 CZK Oblast: Jeseníky Recenze (3) 7,0 /10

Železná Ruda - Belveder

5 2 km -5 °C
Denní: 390 CZK Oblast: Šumava Recenze (1) 7,0 /10

Deštné v Orlických horách

8 5 km -6 °C
1 den: 470 CZK Oblast: Orlické hory Recenze (5) 7,8 /10

Další střediska

nejnovější články

Ovládněte bruslařský styl běžeckého lyžování

Dnes se budeme věnovat bruslařské technice. Sportu, jež zažívá velký boom a naše zlatá Gábina tomuto sportu přidává na atraktivitě. Krom toho, díky…

Technika lyžování: Jak na carvingový oblouk?

Znáte ten pocit, když to držíte na hranách, odstředivá síla vás…

Alkohol jako neodmyslitelná součást každého pobytu na horách

K horám a zimním sportům pro mnoho z nás také neodmyslitelně…

Do Turecka k moři a do Japonska na sushi? My říkáme na lyže!

Dnešní téma se bude točit opět kolem exotičtějších sjezdovek.…

Další články
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info