Rozšířené

3 cyklistické trasy v okolí Lago di Garda, které zvládnou i méně zdatní cyklisti

Ponálská cesta neboli Strada del Ponale
Ponálská cesta neboli Strada del Ponale
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Lago di Garda je rájem nejen windsurferů, horolezců a turistů. Na své si zde přijdou i cyklisté, hlavně tedy bikeři. Garda a její blízké okolí nabízí širokou škálu možností, od nejjednodušších výletů po rovině po asfaltové cyklostezce až po náročné horské výšlapy po štěrku a kamenech k nejvyšším vrcholům nad jezero. Vybrala jsem pro vás několik výletů, které jsem už nejméně jednou absolvovala a myslím, že naplní představy slabších i náročnějších cyklistů.

Strada del Ponale (Ponálská cesta) a Lago di Ledro

Dnes už jen cyklostezka a turistická trasa, dříve však hlavní tah mezi Riva del Garda a jezerem Lago di Ledro. Její stavba počala v polovině 19. století a její využívání bylo ukončeno roku 1992, protože byl zahájen provoz v tunelu, který přímo spojuje Rivu přímo s jezerem Ledro.

Výhledy na Lago di Garda si opravdu užijete!
Výhledy na Lago di Garda si opravdu užijete!
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

V dnešní době je turistům zpřístupněn pouze 7 kilometrový úsek z Riva del Garda do Molina del Ledro, kde se cesta dělí a místo prudkého kopce k Lago di Ledro (stoupání téměř 585 výškových metrů) můžete stoupat po ne tak strmém kopci ke krásné vesničce Pregasina (výškový rozdíl mezi Gardou a Pregasinou činí „jen“ 460 metrů).

Obrovskou výhodou je možnost využít kyvadlovou dopravu, která za cca 5E odveze jednu osobu s kolem až k Ledru, kde je plno možností ke koupání v neuvěřitelně azurové vodě a cyklo nebo pěších výletů v okolí. Zaznamenanou trasu v mapě najdete zde.

Lago di Tenno vás učaruje svou azurovou barvou
Lago di Tenno vás učaruje svou azurovou barvou
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Gorg d’Abiss, cascata di Ampola

Když už se buď vlastními silami, autem nebo autobusem „vyškrábete“ k Ledru určitě nevynechejte vodopád Gorg d’Abiss, které se nachází u městečka Tiarno di Sotto (pozor nesplést s Tiarno di Sopra, nám se podařilo hodinu úspěšně bloudit oběma vesnicemi). Výlet je vhodný pro turisty, rodiny s dětmi i cyklisty, ti ale musí cca 100 m před vodopádem sesednout z kola (doporučuji zamknout kola a těch pár desítek metrů dojít pěšky). Na konci vás překvapí několika metrový vodopád s jezírkem, kde je možné se koupat, ale jak už to u horských říček bývá, kafe to není.

Vodopád Gorg d’Abiss s jezírkem, kde se můžete vykoupat
Vodopád Gorg d’Abiss s jezírkem, kde se můžete vykoupat
Zdroj: Tereza Cimrmanová

Podobnou teplotu má voda ve vodopádu Cascada d‘Ampola, který se nachází asi 4 km po silnici za malým biotopem a chráněným územím jezera Lago d’Ampola. Ale jako jedno z mála míst je vodopád dostupný pouze po hlavní silnici, která je velmi úzká a velkým nebezpečím mohou být řidiči a motorkáři, proto je tento výlet vhodný spíš pro silnější povahy a odvážlivce. Pojedete poté i stejnou cestou zpátky a tak vás čeká kromě aut i 8 km navíc.

Kompletní trasu i s výletem k Cascada d‘Ampola a jezeru Lago d’Ampola najdete zaznamenanou na mapě zde. Pokud si chcete trasu zkrátit, vydejte se od vodopádu rovnou zpátky k Lago di Tenno. Zpátky můžete znovu po cyklostezce či jako my po klasické silnici.

Výhled u jezera Lago d’Ampola
Výhled u jezera Lago d’Ampola
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Lago di Tenno

A na závěr jedním z nejkrásnějších míst v oblasti Gardy je nepochybně Lago di Tenno, které se nachází poměrně vysoko nad Gardským jezerem, proto jsme použili znovu kyvadlovou dopravu, která nás i s koly dopravila do nadmořské výšky 550 m.n.m do městečka Ville del Monte. Na kolech jsme namátkou projížděli okolí neuvěřitelně azurového jezera a odpoledne jsme se po značené cyklostezce, která se část cesty kryla se silnicí, vydali zpět do Torbole.

Jedno z nejkrásnější jezer u Lago di Garda. Krásné Lago di Tenno!
Jedno z nejkrásnější jezer u Lago di Garda. Krásné Lago di Tenno!
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Cyklostezka pro horská kola, která byla v mapě naznačená byla opravdu pro horská kola, jednalo se o opravdu strmý úsek po štěrku a kamenech, který pak přecházel v betonovou silničku, stále s velmi slušným sklonem, který se vinul kolem kaple Santa Barbara až do Riva del Garda. Dále jsme pokračovali přes centrum a po cyklostezce u jezera až do Torbole. Při využití cyklobusu celkem nenáročný výlet s výhledy a koupáním u jezera Tenno.

Během téměř 21 km dlouhého okruhu nastoupáte přes 1 km a poté si i stejné výškové metry i sjedete. Ulehčit trasu si můžete ulehčit svezením se cyklo busem. Opět přikládáme zazamenanou trasu do mapy.

V okolí Lago di Garda se nachází i krásné jezero Lago di Tenno
V okolí Lago di Garda se nachází i krásné jezero Lago di Tenno
Zdroj: Tereza Cimrmanová

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 25 | Průměrné hodnocení: 4.92

Nejlepší: 5 | Nejhorší: 4


Dále čtěte:

Kdy vyrazit na zimní dovolenou? Podívejte se na přehled svátků a prázdnin pro zimní sezónu 2017/2018

Září je skoro za námi a pro většinu sportovních nadšenců to znamená, že postupně začínáme plánovat lyžařské výlety a dovolené. Aby si lyžování užily i děti, aniž by zameškaly školu nebo...

celý článek

Září je skoro za námi a pro většinu sportovních nadšenců to znamená, že...

celý článek
10 nejdelších sjezdovek v Evropě

Při sjíždění z vrcholu dolů, má většina asi podobné přání - ať to hned tak neskončí. Lyžařské tratě, které by svou délkou překonávaly hranice deseti kilometrů a více, v České republice...

celý článek

Při sjíždění z vrcholu dolů, má většina asi podobné přání - ať to hned...

celý článek

nejnovější články

ZOH 2018: Program sedmého dne je pro české sportovce nabitý. Koho uvidíme?

Zítra nás čeká spousty fanouškovské práce! Na start se totiž postaví Martina Sáblíková, ve své nejsilnější disciplíně - 5 000 m. Uvidíme také obhájkyni...

Pravidla hokeje: Naše hokejisty dnes čeká první soupeř. Kdo nastoupí v barvách České republiky?

Hokej. U Čechů asi nejoblíbenější disciplína ze všech....

Na lyže do slunné Itálie - 6 lyžařských středisek pro celou rodinu

Možná se právě rozhodujete, kam byste před koncem sezóny ještě...

Program 3. dne na olympiádě: Do bojů o medaile se vydají čeští biatlonisté, rychlobruslařky i snowboardistka Šárka Pančochová

První dva dny olympiády nám přinesly první 2 medaile. V pondělí...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info