Rozšířené

Aktuální stav skiareálů Jizerské hory a Ještědský hřbet

Jizerské hory se nachází na Českém a polském území a jsou nejsevernějším pohořím Česka. Tvořeny náhorními plošinami, lesy, rašeliništi s ikonickým televizním vysílačem nabízí k objevování nejen přírodu, ale také vše, co nabízí Liberec, dále lázně, poutní místo Hejnice či zámek Frýdlant.

Země:
Oblast:

Jizerské hory a Ještědský hřbet

sníh počet
vleků
web
kamera
denní skipas
dospělý/dítě
počasí
dnes
počasí
zítra
hodnocení skiareálu
Bedřichov - ? / 7 - 7,5 z 10
Černá Říčka - ? / 2 - 8,0 z 10
Detoa - ? / 2 - -
Ještěd - ? / 11 - 8,0 z 10
Kozákov - ? / 3 - -
Obří sud - Javorník - ? / 4 - 6,5 z 10
Paseky nad Jizerou - ? / 6 - 6,8 z 10
Plavy - ? / 2 - -
Rejdice - Kořenov - ? / 3 - 7,0 z 10
Severák - ? / 11 - 7,0 z 10
Struhy - ? / 2 - -
Tanvaldský špičák - 1 / 8 - 6,9 z 10
Zásada - ? / 2 - -
Zlatá Olešnice - ? / 2 - - -

V Jizerkách se nachází 28 tisícovek, ovšem pouze sedm z nich překonává stometrovou prominenci (rozdíl výšky mezi vrcholem a sedlem). Jsou totiž tvořeny horskými loukami, kde nedochází k výrazným rozdílům ve výšce vrcholu a nejnižšího bodu, a to ačkoli se celá oblast nachází v průměrné výšce 700 metrů.

Vrcholy, které to umožňují, jsou využity k lyžování. Hlavním trhákem Jizerek jsou ale běžky. Jedná se o asi nejnavštěvovanější běžkařskou oblast v Česku. Od Bedřichova totiž vede tzv. Jizerská magistrála, která nabízí až 180 kilometrů upravovaných běžeckých stop.

Největší město v regionu je Liberec a jakožto stotisícové město nabízí mnoho kulturních možností, velký akvapark či krajskou nemocnici.

Mezi nejoblíbenější centra patří:

Ještěd

Ještěd (1 012 m) je severočeská hora s prominencí 517 metrů. Nachází se nedaleko Liberce a je příznačná především svou technicistní stavbou televizního vysílače na vrcholu. Vysílač funguje také jako rozhledna, stavba má 94 metrů se 17 metrů vysokým vysílačem.

Na Ještědu je ski areál, který díky velké prominenci nabízí skvělé zimní lyžování. Současně je velmi blízko Liberci, což jej činí tím nejpřístupnějším areálem v Čechách. Sjezdařské trati jsou dohromady přes 9 kilometrů dlouhé, část je navíc oddělena pro lyžování dětí.

Tanvaldský špičák

Je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Nabízí především lehké lyžování pro začátečníky a rodiny s malými dětmi, dvě sjezdovky jsou však vhodné i pro pokročilé lyžaře. Celkově se ve středisku nachází 9 sjezdovek a jedno dětské hřiště. Pět sjezdovek v areálu je minimálně kilometr dlouhých, jedna je dokonce téměř dvoukilometrová, proto se středisko může chlubit nejdelšími sjezdovkami v Jizerkách.

Bedřichov

Bedřichov je městečko z konce 16. století, který je dnes známý především díky Jizerské padesátce, každoročnímu běžeckému závodu na lyžích. Současně se jedná o výchozí místo pro 180 kilometrů dlouhou Jizerskou magistrálu upravovaných zimních tratí pro běžky. Poblíž je také několik sjezdovek pro lyže či snowboard.
Javorník – Ski areál Obří sud
Javorník je jméno vrcholu hory na jehož svazích stojí ski areál nebo třeba známá Javornická kaple. Nadmořská výška vrcholu je 684 metrů a prominence je 116 metrů. Středisko Obří sud je pro své mírné sjezdovky určen především rodinám s dětmi.

Paseky nad Jizerou

Je areál s 10 sjezdovkami a dvěma snowparky, který se na vrcholu střetává s upravenou běžeckou tratí. Své oblíbené sjezdovky si zde najdou jak začátečníci, tak středně pokročilí. Pro rozmanitost možných je vhodný pro rodiny nebo party kamarádů, jejichž členové mají zájem o rozdílné zimní sporty.

Ubytování v jizerských horách není těžké sehnat, v některých případech dokonce není třeba mít s sebou auto, neboť je možné vyjíždět z Liberce. Na internetu je široká nabídka chalup, hotelů, penzionů či apartmánů k pronájmu.

Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no