Rozšířené
Koněpruské jeskyně a NPP Kotýz

Koněpruské jeskyně a NPP Kotýz

8 °C 4 °C
Vstupné: 130 CZK Dnes otevřeno: 08:00 - 17:00 V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO od 08:00 do 17:00
ÚT od 08:00 do 17:00
ST od 08:00 do 17:00
ČT od 08:00 do 17:00
od 08:00 do 17:00
SO od 08:00 do 17:00
NE od 08:00 do 17:00

MAPA

Popis aktivity

Unikátní a úchvatné Koněpruské jeskyně jsou krásným jeskyním systémem se stalaktity, stalagmity, stalagnáty a dalšími skalními útvary. Do prostor se dostanete pouze s průvodcem a připravte se na celoroční teplotu přibližně o 10°C. Zvláště v letních měsících to může být šok. Jak se ale k jeskyním dostat?

Jedu autem

Přímo u jeskyní se nachází parkoviště. Doporučujeme kromě využítí této komfortní varianty vyrazit i do národní přírodní rezervace Kotýz, kde se vám naskytne krádný výhled na krajinu a budete moci obdivovat Aksamitovu bránu. Ta se nachází hned vedle Koněpruských jeskyň a nemusíte být zdatný sportovec, abyste tuto krýtkou túru zvládli. V lodičkách to ale také nepůjde ;)

Jedu vlakem / autobusem

Dostat se k přímo k jeskyním můžete i autobusem. Avšak spojení moc nenajdete. My doporučujeme spojit návštěvu jeskyní s příjemnou procházkou z Králova dvora - Popovic, kam vás doveze vlak. U stanice se napojíte na žlutou turistickou, která vás bude doprovázet po celou dobu vašeho putování.

Na začátku se trochu zapotíte při cestě do kopce na Koukolovu horu. Můžete se i podívat na vrchol této hory, kde je vyhlídka. Výhled z této vyhlídky však není optimální, jelikož ho zakrývají již vzrostlé stromy. Navíc se nedíváte do krajiny, ale na město Beroun.

Po 2 km trasy dojdete na asfaltovou silnici, po které půjdete z kopce dolů dalších přibližně 1,5 km do Havlíčkova mlýna. Zde se odpojíte z asfaltky a vstoupíte to krásné rezervace Kotýz (resp. národní přírodní památky). Jelikož jste si užili klesaní, budete pro změnu stoupat. Pokud pršelo počítejte s tím, že cesta bude blátivá a bude velmi klouzat. Pokud se zde vydáte na podzim, počítejte s listím, které také klouže. Dbejte tedy zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k úrazu. Pod kopcem si můžete doplnit zásoby vody u místního pramene.

Tento výšlap vás dovede k Aksamitově bráně, skalnímu útvaru. Následuje výhled do krajiny z rezervace na jedné straně a výhled na velkolom Čertovy schody na straně druhé. Tento lom je stále funkční a tak si během prohlídky Koněpruských jeskyní všimnětě krabiček, které jsou upevněny na stěnách jeskyní. Ty odesílají informace o otřesech, které exploze v lomu způsobují. Tímto se snaží zabránit tomu, aby nedošlo ke zničení unikátnách Koněpruských jeskyní.

Z NPP Kotýz pokračujte po žluté stezce přímo k jeskyním.

Po prohlídce můžete pokračovat do obce Koněprusy a odtud odjet autobusem do Berouna, Prahy, … jednoduše tam, kam potřebujete. Případně si můžete procházku protáhnout a projít se až do Srbska skrz NPR Koda. Pokud budete v cestě pokračovat, čeká vás cesta přes pole, vesničku Tobolka a poté skrz již zmiňovanou rezervaci Koda. Určitě stojí za to odbočit v NPR Koda ze žluté a jít se podívat na Kodské kaskády. Navíc vás čeká i průchod skrz tramspkou osadu. Ze Srbska můžete odjet vlakem i autobusem směrem, kterým potřebujete. Vlaky jezdí každých 30 minut.

Mám dítě v kočárku

Pokud máte dítě v kočárku, cesta z Popovic je pro vás nevhodná a je lepší dojet přímo na místo a využít místního parkoviště. Nicméně i tak je ke zvážení, zdali s malým dítětem jeskyně navštívit. Mějte na paměti, že je v systému jeskyň pouhých 10°C a za celou prohlídku (cca 60 min) se nemůžete od skupiny lidí odpojit a nemá vás kdo vyvést z jeskyní. Musíte tedy zůstat po celou dobu!

!POZOR!

V jeskyních se nedá platit kartou a v blízkosti se nenachází žádný bankomat. Nezapomeňte mít tedy na hotovost!

Ceník

Dospělý Děti Studenti + ZTP
Prohlídka jeskyní 130 70 CZK 90 CZK
NPP Kotýz Zdarma Zdarma
NPR Koda Zdarma Zdarma

Počasí na další dny

Středa Čtvrtek Pátek
7 °C 8 °C 8 °C
4 °C 6 °C 6 °C
Srážky: Srážky: Srážky:
0.0 mm 2.1 mm 0.0 mm

Počasí na předchozí dny

Sobota Neděle Pondělí
7 °C 12 °C 7 °C
8 °C 7 °C 8 °C
Srážky: Srážky: Srážky:
0.0 mm 1.8 mm 0.0 mm
Partneři: www.yr.no