Rozšířené
Koněpruské jeskyně a NPP Kotýz

Koněpruské jeskyně a NPP Kotýz

Vstupné: 130 CZK Dnes otevřeno: 08:00 - 17:00 V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO od 08:00 do 17:00
ÚT od 08:00 do 17:00
ST od 08:00 do 17:00
ČT od 08:00 do 17:00
od 08:00 do 17:00
SO od 08:00 do 17:00
NE od 08:00 do 17:00

MAPA

Popis aktivity

Unikátní a úchvatné Koněpruské jeskyně jsou krásným jeskyním systémem se stalaktity, stalagmity, stalagnáty a dalšími skalními útvary. Do prostor se dostanete pouze s průvodcem a připravte se na celoroční teplotu přibližně o 10°C. Zvláště v letních měsících to může být šok. Jak se ale k jeskyním dostat?

Jedu autem

Přímo u jeskyní se nachází parkoviště. Doporučujeme kromě využítí této komfortní varianty vyrazit i do národní přírodní rezervace Kotýz, kde se vám naskytne krádný výhled na krajinu a budete moci obdivovat Aksamitovu bránu. Ta se nachází hned vedle Koněpruských jeskyň a nemusíte být zdatný sportovec, abyste tuto krýtkou túru zvládli. V lodičkách to ale také nepůjde ;)

Jedu vlakem / autobusem

Dostat se k přímo k jeskyním můžete i autobusem. Avšak spojení moc nenajdete. My doporučujeme spojit návštěvu jeskyní s příjemnou procházkou z Králova dvora - Popovic, kam vás doveze vlak. U stanice se napojíte na žlutou turistickou, která vás bude doprovázet po celou dobu vašeho putování.

Na začátku se trochu zapotíte při cestě do kopce na Koukolovu horu. Můžete se i podívat na vrchol této hory, kde je vyhlídka. Výhled z této vyhlídky však není optimální, jelikož ho zakrývají již vzrostlé stromy. Navíc se nedíváte do krajiny, ale na město Beroun.

Po 2 km trasy dojdete na asfaltovou silnici, po které půjdete z kopce dolů dalších přibližně 1,5 km do Havlíčkova mlýna. Zde se odpojíte z asfaltky a vstoupíte to krásné rezervace Kotýz (resp. národní přírodní památky). Jelikož jste si užili klesaní, budete pro změnu stoupat. Pokud pršelo počítejte s tím, že cesta bude blátivá a bude velmi klouzat. Pokud se zde vydáte na podzim, počítejte s listím, které také klouže. Dbejte tedy zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k úrazu. Pod kopcem si můžete doplnit zásoby vody u místního pramene.

Tento výšlap vás dovede k Aksamitově bráně, skalnímu útvaru. Následuje výhled do krajiny z rezervace na jedné straně a výhled na velkolom Čertovy schody na straně druhé. Tento lom je stále funkční a tak si během prohlídky Koněpruských jeskyní všimnětě krabiček, které jsou upevněny na stěnách jeskyní. Ty odesílají informace o otřesech, které exploze v lomu způsobují. Tímto se snaží zabránit tomu, aby nedošlo ke zničení unikátnách Koněpruských jeskyní.

Z NPP Kotýz pokračujte po žluté stezce přímo k jeskyním.

Po prohlídce můžete pokračovat do obce Koněprusy a odtud odjet autobusem do Berouna, Prahy, … jednoduše tam, kam potřebujete. Případně si můžete procházku protáhnout a projít se až do Srbska skrz NPR Koda. Pokud budete v cestě pokračovat, čeká vás cesta přes pole, vesničku Tobolka a poté skrz již zmiňovanou rezervaci Koda. Určitě stojí za to odbočit v NPR Koda ze žluté a jít se podívat na Kodské kaskády. Navíc vás čeká i průchod skrz tramspkou osadu. Ze Srbska můžete odjet vlakem i autobusem směrem, kterým potřebujete. Vlaky jezdí každých 30 minut.

Mám dítě v kočárku

Pokud máte dítě v kočárku, cesta z Popovic je pro vás nevhodná a je lepší dojet přímo na místo a využít místního parkoviště. Nicméně i tak je ke zvážení, zdali s malým dítětem jeskyně navštívit. Mějte na paměti, že je v systému jeskyň pouhých 10°C a za celou prohlídku (cca 60 min) se nemůžete od skupiny lidí odpojit a nemá vás kdo vyvést z jeskyní. Musíte tedy zůstat po celou dobu!

!POZOR!

V jeskyních se nedá platit kartou a v blízkosti se nenachází žádný bankomat. Nezapomeňte mít tedy na hotovost!

Ceník

Dospělý Děti Studenti + ZTP
Prohlídka jeskyní 130 70 CZK 90 CZK
NPP Kotýz Zdarma Zdarma
NPR Koda Zdarma Zdarma

Počasí na další dny

Předpověď není dostupná

Počasí na předchozí dny

Předpověď není dostupná

Partneři: www.yr.no