Rozšířené

Biatlonistka, která ví, co je fair play! Obhájí Darja Domracheva 3 zlaté ze Sochi?

Darja Domracheva
Darja Domracheva
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Jako první v historii olympijských her dosáhla na 3 zlaté medaile během jedné olympiády. V témže roce vyhrála i velký křišťálový glóbus. Nyní je zpátky po zdravotní a těhotenské pauze. Žena, která se vrátila zpět ve skvělí formě a je radost ji na trase sledovat!

Darja pochází z Běloruska, ačkoli své dětství prožila v Rusku, kde začala i s lyžováním. Byla dokonce tak dobrá, že byla nucena závodit s chlapci a nikoliv s dívkami. A chlapce pravidelně porážela a tak bylo jasné, že to dotáhne daleko.

Do Běloruska se vrátila v roce 2004, kdy dostala i nabídku trénovat biatlon a reprezentovat svoji rodnou zemi. Její první úspěch přišel v roce 2008, kdy vybojovala stříbrnou medaili ve smíšené štafetě. Avšak další úspěchy přišly až další sezónu a první vítězství ve Světovém poháru si připsala dokonce až o 2 sezóny déle.

Medailová umístění a umístění v TOP 10 přibývali a Darja se stala favoritkou v každém závodě. Vrchol její kariéry přišel na olympijských hrách v Sochi v roce 2014, kde posbírala 3 zlaté medaile a vyhrála i celý seriál závodů Světového poháru a získala tedy velký křišťálový glóbus. Stala se tak historicky první ženou, biatlonistkou, která triumfovala 3x během jedné olympiády.

3 olympijské zlaté si odnesla ze stíhacího závodu, vytrvalostního závodu a závodu s hromadným startem. Přidala je tak k bronzové medaili, kterou získala již na olympiádě v kanadském Vancouveru v roce 2010.

Ve sprintu se jí tolik nedařilo a do stíhacího závodu nastupovala se ztrátou větší jak 30 vteřin. Avšak na první položce zastřílela čistě a dostala se tak do čela závodu. Předčila dokonce druhou norku Toru Berger o necelých 40 vteřin!

Tři dny poté zazářila znovu. V individuálním závodě na 15 km. Podmínky byly velmi podobné těm, na které je zvyklá z domova. První tři položky zastřílela čistě a měla veliký náskok před ostatními biatlonistkami. Mohla si dokonce dovolit jednou minout v poslední stojce a stále vyhrát s náskokem jedné minuty a patnácti sekund.

V závodě s hromadným startem porazila o 20 sekund naší Gabrielu Koukalovou, která si přivezla stříbro. I v tomto závodě jednou chybovala. Nezvládla poslední ránu. I přes trestné kolo měla veliký náskok před Gabčou, která jí pronásledovala.

Již v roce 2009 v jednom z rozhovorů řekla, že chce být olympijský šampion a bude tvrdě dřít, aby tohoto úspěchu dosáhla. A svým slovům se třemi zlatými dostála! Podívejte se na video z olympiády ze Sochi. Její radost především u medailového ceremoniálu vám jistě vykouzlí úsměv na tváři!

Zimní sezóna 2013/2014 pro ni byl zatím ten nejúspěšněší! Bohužel se však podepsal na zdraví Darji a ona onemocněla mononukleózou krátce po skončení sezóny. Z toho důvodu nemohla odjet na letní přípravu a rozhodla se vynechat jeden rok. Když se další sezónu v lednu vracela do závodů Světové poháru, vracela se rovnou jako novopečená maminka. V roční pauze otěhotněla s norskou legendou Olem Einarem Bjørndalenem, se kterým chodila v té době již 2 roky. V létě roku 2016 se vzali, v říjnu roku 2016 se jim narodila dcera Xenie, již v lednu 2018 startovala na SP v Oberhofu a v březnu již brala bronz ve finském Kontiolahti!

V letošním roce je vidět znovu na předních příčkách. Ze 14 závodů, kterých se účastnila, neobsadila horší jak 15. místo. V 10 případech se dokonce vešla do TOP 10 a čtyřikrát stála na stupních vítězů. Na poslední zastávce SP si doběhla pro jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. A právě ve stíhacím závodě, kde skončila třetí, ukázala, že je sportovcem, který ví, co je fair play.

Při najetí na stadion pronásledovala domácí Dorothey Wierer, které nechtěně přišlápla hůlku a ta ji ztratila. Darja ji tedy mohla v klidu předjet a dojet si pro stříbrnou medaili. Místo toho však zvolnila a dojela za Dorotheou. Na záznam se můžete podívat zde:

Tato šampionka je jistě velmi dobře připravena na ZOH v Pchjongčchangu a bude chtít obhájit své zlaté medaile!

Držme ji tedy palce!

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 31 | Průměrné hodnocení: 2.94

Nejlepší: 5 | Nejhorší: 1


Dále čtěte:

Rozhovor: Snowboardistka Vendula Hopjaková o olympiádě. Jak se těší a jaké jsou její cíle?

Vendula Hopjaková je 21letá snowboardistka, která už po několik sezon patří k české snowboardcrossařské špičce. Snowboardcross objevila ve 13ti letech na Olympiádě dětí a mládeže, kde reprezentovala...

celý článek

Vendula Hopjaková je 21letá snowboardistka, která už po několik sezon patří k...

celý článek
Doletěl jako poslední, ale získal si srdce fanoušků. Orel Eddie a jeho olympijský sen

Když se řekne Eddie the Eagle, tak si všichni Britové vybaví olympijské hry v Calgary a skokana na lyžích, který ačkoliv skončil poslední, miloval celý svět. Řeč je o skokanu na lyžích Michaelu...

celý článek

Když se řekne Eddie the Eagle, tak si všichni Britové vybaví olympijské hry v...

celý článek

nejnovější články

Lyžování v italském středisku Livigno potěší freeridery i milovníky kvalitní kuchyně

Livigno je město v italských Alpách, které leží nedaleko hranice se Švýcarskem a je známé především jakožto lyžařské středisko. Jakožto většina italským...

Chcete na svah někam blízko, ale oceňujete Rakouskou kvalitu? Zkuste Ski areál Hochficht

Skiareál Hochficht je atraktivní lyžařské středisko, které se...

Vyraž na snowboardový Camp Kaprun 2018 v Rakousku!

Jaro pomalu klepe na dveře, ale tobě se ještě nechce přestat...

Výuka lyžování: Je jízda v pluhu opravdu taková tragédie?

Prvně si pojďme definovat, koho považujeme za dobrého lyžaře. V...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info