Rozšířené

Pravidla závodů: Severská kombinace je jediným sportem na olympiádě, kterého se účastní pouze muži

Pravidla zavodů severské kombinace
Pravidla zavodů severské kombinace
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Severská kombinace je jediná olympijská disciplína, které se účastní pouze muži. Jedná se o kombinaci dvou disciplín: skoku na lyžích a běhu na lyžích. Norská kombinace byla poprvé uvedena na olympijských hrách roku 1924 v Chamonix. Severská kombinace má tři disciplíny: střední můstek+10 km, vysoký můstek+10 km a soutěž družstev.

Kvalifikace

Na Olympijské hry v Pchjongčchangu se na severskou kombinaci může nominovat 55 mužů. Každá země může vyslat maximálně 5 mužů, maximálně 4 na disciplínu a jeden tým. Kvóty jsou přidělovány na základě umístění atletů dané země na Olympijském kvalifikačním seznamu, který vzniká kombinací výsledného pořadí ve FIS Světovém poháru za dvě sezóny (2016-2018). Každá země má přidělené jedno místo za každého atleta umístěného do 50. místa, pokud je umístěno více než 5 sportovců z jedné země, počítá se pouze pět prvních. Každý závodník, který se chce zúčastnit severské kombinace musí být narozen před 1. lednem 2003.

Vybavení

Každý závodník potřebuje dva druhy lyží – lyže na skoky a lyže na běh. Lyže na skok mají maximální délku 145% výšky závodníka, lyže na běh můžou mít maximálně 2 metry. Dále každý potřebuje dva páry bot, jedny na skákání, které mají za úkol držet nohu pevně, ale také umožňují náklon dopředu. Boty na běh na lyžích jsou měkké a upínají se pouze na špičce. Pro skok je dále potřeba speciální oblek z mikrovláken, který musí sedět přesně na tělo. Materiál je stejný pro všechny.

Jeden z nejčastějších důvodů pro diskvalifikaci je použití obleku z neschváleného materiálu. Dále pak závodníci nosí rukavice, helmu a brýle. Pro běh potřebují atleti oblek z elastického materiálu, který je přesně na tělo, hůlky a v neposlední řadě také mazací vosky.

Bodování

Bodování se využívá pouze pro bodování první části, skoku na lyžích. Pět porotců hodnotí odraz, délku skoku, kontrolu během skoku, přistání a návaznost na dojezd. Každému mohou být přičteny nebo odečteny body v závislosti na směru a síle větru. Za dokonale provedený skok může sportovec dostat až 60 bodů. Podle počtu bodů se určuje umístění pro start v běhu na lyžích. Vítězem celé disciplíny se stane ten, kdo první projede cílovou čárou.

Střední/vysoký můstek + běh na lyžích 10 km

Tyto disciplíny se liší pouze výškou můstku, ze kterého závodníci skáčou. Pro Pchjongčchang je výška středního můstku 98 metrů a vysokého můstku 125 metrů. Skoky na lyžích probíhají dopoledne a běh na lyžích odpoledne v ten samý den. V běhu na lyžích závodníci startují vzhledem k umístění ve skoku na lyžích. Běh je dlouhý 10 km a vítězem se stane první probíhající cílovou čárou.

Soutěž družstev

Při soutěži družstev nejdříve každý člen týmu skáče z velkého můstku. Po doskákání všech se sečtou jejich body a na základě bodového ohodnocení se určí pořadí pro start v běžeckém závodě, který probíhá odpoledne téhož dne. Pro běh na lyžích se jedná o štafetu, kdy každý uběhne 5 km. Vítězem se stane ten tým, jehož poslední člen proběhne první cílovou čárou.

Česká výprava na ZOH v Pchjonchčchangu

Do Korei nás odjedou reprezentovat 4 sportovci- Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout a Tomáš Portyk. Představí se v závodě jednotlivců i v závodech týmů.

Závod na středním můstku a následný běh na 10 km je v programu ve středu 14. února od 7:00 CET (skoky) a 9:45 CET (běh). Závod na velkém můstku s během také na 10 km je naplánovaný na úterý 20. února od 11:00 CET (skoky) a 13:35 CET (běh). Týmový závod se pojede ve čtvrtek 22. února v 8:30 CET (skoky) a 13:45 (běh).

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00


Dále čtěte:

Biatlonistka, která ví, co je fair play! Obhájí Darja Domracheva 3 zlaté ze Sochi?

Jako první v historii olympijských her dosáhla na 3 zlaté medaile během jedné olympiády. V témže roce vyhrála i velký křišťálový glóbus. Nyní je zpátky po zdravotní a těhotenské pauze. Žena,...

celý článek

Jako první v historii olympijských her dosáhla na 3 zlaté medaile během jedné...

celý článek
Doletěl jako poslední, ale získal si srdce fanoušků. Orel Eddie a jeho olympijský sen

Když se řekne Eddie the Eagle, tak si všichni Britové vybaví olympijské hry v Calgary a skokana na lyžích, který ačkoliv skončil poslední, miloval celý svět. Řeč je o skokanu na lyžích Michaelu...

celý článek

Když se řekne Eddie the Eagle, tak si všichni Britové vybaví olympijské hry v...

celý článek

nejnovější články

Lyžování v italském středisku Livigno potěší freeridery i milovníky kvalitní kuchyně

Livigno je město v italských Alpách, které leží nedaleko hranice se Švýcarskem a je známé především jakožto lyžařské středisko. Jakožto většina italským...

Chcete na svah někam blízko, ale oceňujete Rakouskou kvalitu? Zkuste Ski areál Hochficht

Skiareál Hochficht je atraktivní lyžařské středisko, které se...

Vyraž na snowboardový Camp Kaprun 2018 v Rakousku!

Jaro pomalu klepe na dveře, ale tobě se ještě nechce přestat...

Výuka lyžování: Je jízda v pluhu opravdu taková tragédie?

Prvně si pojďme definovat, koho považujeme za dobrého lyžaře. V...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info