Rozšířené

Program závodů v biatlonu: Kdy a kde se konají jednotlivé závody světového poháru v biatlonu 2017 / 2018?

Gabriela Koukalová při závodu v Norsku v březnu 2017
Gabriela Koukalová při závodu v Norsku v březnu 2017
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

Posledním listopadovým víkendem započla nová sezóna světového poháru v biatlonu, jejímž vyvrcholením v tomto roce bude nejen finále světového poháru v Ťumeni, ale především ZOH v Jižní Koreji. Závody biatlonu na ZOH 2018 konané v druhém a třetím únorovém týdnu se vklíní mezi 6. A 7. díl SP, nebudou však započítávány do celkového pořadí v bitvě o křišťálový globus.

1. DÍL SP – ÖSTERSUND

(26. 11. – 3. 12. 2017)

První díl programu světového poháru v biatlonu bude již tradičně v tomto čase hostit švédský Östersund. Nejprve se v neděli na start postaví smíšené dvojice, hned po nich se pak představí smíšená štafeta. Ani v jedné z těchto disciplín se našim závodníkům v loňském roce nedařilo, ve smíšené štafetě byli 7. ve smíšených dvojicích až 14., doufejme tedy, že jim letošní start sezóny dopadne lépe.

Po dvoudenní volnu bude program v Östersundu pokračovat ve středu vytrvalostním závodem žen, v loňském roce zde byla z žen nejlepší Veronika Vítková (9. místo), ve čtvrtek pak závodem mužů, kde si nejlépe vedl Ondřej Moravec (17.). Pátek bude patřit sprintu žen, zde bude svůj triumf z loňského roku obhajovat Marie Dorinová Haberová. Gabriela Koukalová své 3. místo z tohoto závodu bohužel kvůli vleklému zranění lýtek nebude moci obhájit. V sobotu bude vidět souboj mužů ve sprintu, kde loni suverénně kraloval Martin Fourcade. Závodní týden v Östersundu pak zakončí v neděli oba stíhací závody, nejprve žen (opět bez G. Koukalové, která v loňském roce vyhrála) a o dvě hodiny později mužů (Michal Krčmář zde byl po nádherné stahovací jízdě 7. (z 33. místa po sprintu))

Program závodů Světového poháru v biatlonu ve švédském Östersundu
Program závodů Světového poháru v biatlonu ve švédském Östersundu
Zdroj: NaSvah.cz

2. DÍL SP – HOCHFILZEN

(8. – 10. 12. 2017)

V Rakouském Hochfilzenu se v únoru tohoto roku konalo mistrovství světa, na kterém kromě závodu smíšených dvojic, probíhal kompletní biatlonový program. V letošním roce je program druhého dílu světového poháru o poznání chudší. Je rozložen jen do třech dní a jeho součástí jsou jen sprinty (Pá), stíhací závody (So) a štafety (Ne). Na mistrovství světa se v tomto místě našim závodníkům na těchto tratí poměrně dařilo, doufejme, že v tomto ročníku SP budou s Hochfilzenu odjíždět taktéž spokojeni.

Program závodů v rakouském Hochfilzenu
Program závodů v rakouském Hochfilzenu

3. DÍL SP – ANNECY

(14. – 17. 12. 2017)

V předvánočním čase se karavana biatlonistů přesune do země současného krále tohoto sportu, do Francie. Třetí díl programu SP bude hostit středisko Annecy Le Grand-Bornand. Toto středisko s nádhernou scenérií vrcholků Alp, bude hostit program SP po dlouhý čtyřech rocích, naposledy se zde ve vrcholném biatlonu závodilo v sezóně 2013/14 a dominovali zde především závodníci z Norska Německa a Ukrajiny.

Na skvělém druhém místě ve sprintu se umístil Ondřej Moravec, za zmínku stojí i dvě čtvrtá místa Gabriely, v té době ještě Soukalové , ze sprintu a stíhacího závodu. V letošním roce zůstali v programu zachovány sprinty žen (Čt) a mužů (Pá) a stíhací závody (So), štafety však nahradily hromadné závody (Ne).

Program závodů ve francouzské Annecy
Program závodů ve francouzské Annecy

4. DÍL SP – OBERHOF

(4. – 7. 1. 2018)
Po novém roce, také již v tradičním termínu, se uskuteční 4. díl SP v německém Oberhofu. Zde bude mít Česká reprezentace, co obhajovat! Na počátku letošního roku se zde ve sprintu mužů druhým místem parádně předvedl Michal Šlesingr, který následně vybojoval i 7. místo ve stíhacím závodu.

Ještě větší motivaci, pokud jí zdraví dovolí, zde bude mít Gabriela Koukalová. V lednu zde totiž vyhrála sprint i hromadný závod a jen o málo jí uteklo vítězství ve stíhacím závodě. Tuto sezónu jsou stejně jako v minulé na programu sprinty (ženy ve čtvrtek, muži v pátek) a stíhací závody (So), závod s hromadným startem však nahradily štafety mužů a žen (Ne).

Program závodů v německém Oberhofu
Program závodů v německém Oberhofu

5. DÍL SP – RUHPOLDING

(10. – 14. 1. 2018)
O týden později se závodní kolotoč programu světového poháru, přesune o 500 km jižněji k Bavorsko-Rakouským hranicím do obce Ruhpolding. V závodě štafet budou moci muži (v Pá) napravit 5. a ženy (v So) 6. místo z minulého ročníku SP. Lépe se jim v programu SP v sezóně 2016/2017 dařilo ve sprintu, kde Gabriela Koukalová skončila 2. a ve stíhacích závodech (2. místo G. Koukalové a 3. místo M. Krčmáře). V této sezóně se však tyto typy závodů nekonají, nahradily je vytrvalostní závod mužů (ve středu) a žen (ve čtvrtek) a závody s hromadným startem, které se budou konat v neděli.

Program závodů v německém Ruhpoldingu
Program závodů v německém Ruhpoldingu

6. DÍL SP – ANTHOLZ-ANTERSELVA

(18. – 21. 1. 2018)
Italská Anterselva byla v předchozím roce místem, kde se českým závodníkům nejméně dařilo. Medailové pozice zachránilo „jen“ 3. místo Gabriely Koukalové v hromadném závodě žen. Naopak od Ruhpoldingu se zde, na úkor hromadných a vytrvalostních závodů, konají závody ve sprintu (čtvrtek ženy, pátek muži) a stíhací závody (So). Štafety, které zde v minulé sezóně ovládla německá reprezentace, jsou pak na programu v neděli.

Program závodů v italské Antholz - Anterselva
Program závodů v italské Antholz - Anterselva

7. DÍL SP – KONTIOLAHTI

(8. – 11. 3. 2018)
Dva týdny po programu olympijských závodů se závodníci přesunou do finského Kontiolahti. Na programu jsou 4 typy závodu, Sprint mužů, kterým program začíná ve čtvrtek, následuje páteční sprint žen, v sobotu závodní víkend pokračuje smíšeným závodem dvojic a smíšenou štafetou, neděle pak tradičně patří hromadným závodům. V sezóně 2016/2017 se nejlépe v Kontiolahti dařilo Ondřeji Moravcovi, který ve sprintu mužů obsadil 2. místo, ve stíhacím závodě získal nepopulární „bramboru“. V ostatních závodech zůstali čeští reprezentanti pod stupni vítězů.

Program závodů ve finském Kontiolahti
Program závodů ve finském Kontiolahti

8. DÍL SP – OSLO – HOLMENKOLLEN

(15. – 18. 3. 2018)
Předposlední díl program světového poháru 2017/2018 se uskuteční v norském Oslu. Lyžařské středisko Holmenkollen bude dějištěm 3 typu závodů, a to sprintů (Čt), štafety žen a stíhacího závodu mužů (So) a nedělního stíhacího závod žen a štafety mužů. Ve stejném termínu v půlce letošní března na Holmenkollenu finišovala celá sezóna světového poháru a českým závodníkům se zde poměrně dařilo. Nejvíce zazářila G. Koukalová a její dvě pódiová umístění na druhém místě, pozadu však nezůstali ani ostatní závodníci, kteří sice zůstali pod stupni vítězů, ale předvedli na závěr sezóny výborné výkony.

Program závodů v norském Oslu - Holmenkollen
Program závodů v norském Oslu - Holmenkollen

9. DÍL SP – ŤUMEŇ

(22. – 25. 3. 2018)
Finále světového poháru v biatlonu v letošním roce proběhne v ruské Ťumeni, která po dopingovém skandálu tamní reprezentace přišla o pořádání mistrovství světa v biatlonu v roce 2021. Na programu jsou čtvrteční sprinty mužů a páteční žen, sobotní stíhací a nedělní hromadné závody. Po tomto víkendu již bude jasné, kdo získá velký křišťálový globus pro celkového vítěze a malé křišťálové glóby v jednotlivých disciplínách.

Program závodů v ruské Ťumeni
Program závodů v ruské Ťumeni

ZOH 2018 V PCHJONGČCHANG, JIŽNÍ KOREA

(10. -23. 2. 2018)
Letošní sezóna SP je přerušena konáním zimních olympijských her v jihokorejském Pchojongčchangu, které jsou tak vyvrcholením celoročního úsilí všech biatlonistů a nahrazují mistrovství světa, která se koná v období mezi olympiádami. Na rozdíl od mistrovství světa se však na ZOH neudělují body do celkového pořadí ve světovém poháru. V Alpensia Biatlon Center se uskuteční ve dnech 10. – 23. 2. 2018 skoro kompletní program závodu (chybět bude jen smíšený závod dvojic).

Vše vypukne v sobotu 10. února sprintem žen, následovat bude nedělní závod mužů. Nový týden načnou v pondělí 12. 2. stíhací závody, po dni volna pak bude program pokračovat středečním vytrvalostním závodem mužů a čtvrtečním žen. Třetí únorový víkend budou v olympijském středisku probíhat hromadné závody, žen (v sobotu) a mužů (v neděli). Posledními závody v biatlonu na ZOH bude v úterý 20. 2. smíšená štafeta, ve čtvrtek 22. 2. štafeta žen a program vyvrcholí v pátek, závěrečnou štafetou mužů.

Olympijské kruhy
Olympijské kruhy
Zdroj: Snímek použit na základě licence Shutterstock.com

BIATLON V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ

V Novém Městě na Moravě v sezóně 2017/2018 se závody SP neuskuteční: Svaz lyžařů se rozhodl nežádat o zařazení do programu světového poháru z důvodu situace, která panovala na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, po provalení aféry ve fotbalu, kdy v době podání přihlášek nebylo jasné, zdali ministerstvo svazům vyplatí slíbené peníze na podporu v tomto roce. V následují sezóně 2018/2019 se ve Vysočina aréně však závody opět uskuteční, a to v předvánočním termínu 17. – 23. 12. 2019.

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00


Dále čtěte:

Na hřebeny za Krkonošským sluníčkem

Když jsme ráno o půl 8 nasedali do auta, přemýšlela jsem, jestli jsem optimista nebo jenom naivní, když věřím předpovědím počasí. Slibují-li slunečné dny, je zataženo a ještě není večer, budu...

celý článek

Když jsme ráno o půl 8 nasedali do auta, přemýšlela jsem, jestli jsem optimista...

celý článek
Největší lyžařské údolí na světě? To je s 515 km sjezdovek rakouský Zillertal!

Jen 5 hodin jízdy z Prahy se nachází lyžařská oblast Zillertal, která se pyšní titulem největší lyžařské údolí na světě. Celkem zde naleznete 515 km sjezdovek, což je přibližně stejná...

celý článek

Jen 5 hodin jízdy z Prahy se nachází lyžařská oblast Zillertal, která se pyšní...

celý článek

nejnovější články

Lyžování v italském středisku Livigno potěší freeridery i milovníky kvalitní kuchyně

Livigno je město v italských Alpách, které leží nedaleko hranice se Švýcarskem a je známé především jakožto lyžařské středisko. Jakožto většina italským...

Chcete na svah někam blízko, ale oceňujete Rakouskou kvalitu? Zkuste Ski areál Hochficht

Skiareál Hochficht je atraktivní lyžařské středisko, které se...

Vyraž na snowboardový Camp Kaprun 2018 v Rakousku!

Jaro pomalu klepe na dveře, ale tobě se ještě nechce přestat...

Výuka lyžování: Je jízda v pluhu opravdu taková tragédie?

Prvně si pojďme definovat, koho považujeme za dobrého lyžaře. V...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info