Rozšířené
Vyhlídka Svatý Jan pod Skalou

Vyhlídka Svatý Jan pod Skalou

Vstupné: - Dnes otevřeno: non stop V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO non stop
ÚT non stop
ST non stop
ČT non stop
non stop
SO non stop
NE non stop

MAPA

Popis aktivity

Pod vyhlídkou se nachází kostel Narození sv. Jana Křtitele s jeskyní, která je největší tohoto druhu ve střední Evropě. Přečíst si můžete o místní legendě o sv. Ivanovi a dokonce v jeskyni i zjistít, jestli bude pršet či bude svítit slunce. Cesta na vyhlídku je příkrá a cestou potkáte malý kostelík Povýšení sv. Kříže. Za ním si chvíli odpočinete a půjdete po víceméně rovné cestě. Po pár set metrech vás však čeká nejnáročnější část. A to přibližně 200m dlouhé schody a příkré stoupání s převýšením cca 80m. Po odbočení doprava se po již relativně rovné cestě dostanete až na samotnou vyhlídku. Zde si mlžete lehnout na skálu a kochat se pohledem, opalovat se nebo si dát svačinku.

Cestu zpátky můžete využít stejnou, jako tu, kterou jste přišli. Případně se můžete rozhodnout pro menší okruh přes Solvayovy doly. V Solvayových dolech potkáte staré koleje, vedoucé do lomů nebo i sbírku všech hornin, které v Českém Krasu můžete nalézt. Dále budete pokračovat po okruhu přes jeskyni Arnika. Nenechte se zmást. Jeskyně není přístupná a jediné, co uvidíte, je šachta vedoucí kamsi do hlubin. Zajímavostí však je, že se jedná o jeskyni, která ještě stále není detailně zmapovaná. Ovšem naučná tabule v místě vám řekne více.

U této jeskyně se napojíte na turistickou zelenou. U rozcestí Propadlé vody poté na červenou, která vás dovede zpátky ke kostelu Narozenín sv. J. Křtitele. Celková trasa přímo od kostela je sice pouze 4 km dlouhá, ale výšlap na začátku, vás bude stát spoustu sil.

Jedu vlakem / autobusem

Do obce Svatý Jan pod Skalou se dostanete pouze autobusem. Vlaky sem nejezdí. Jelikož se jedná o malou obec, jezdí sem pouze málo spojů. Jistější je svést se do Berouna a udělat si procházku již ze železniční stanice Beroun, kam jezdí vlaky každých 30 minut ze směru Praha i Plzeň.

Cesta z Berouna na vyhlídku a zpět je zaznamenaná Samotná trasa přímo od kostela je zaznamenaná na mapě výše pod galerií.

Jedu autem

Pokud jedete autem, můžete ho nechat přímo u kostela Narození sv. Jana Křtitele. Denní parkovné zde vyjde na cca 60 Kč. Je možné si také koupit hodinové parkovné za 20 Kč / hod. Při krátkém výšlapu na vyhlídku a zpátky se můžete poté přesunout do unikátních Koněpruských jeskyní, které se nacházejí nedaleko.

Mám dítě v kočárku

Tento výlet není příliš vhodný pro kočárky. Pokud však chcete absolvovat tento výlet s miminkem v kočárku, běžte obrácenou cestou, než je výše popisováno. Nicméně stále musíte počítat s tím, že pojedete lesem a sem tam na nějaký kořen narazíte. Těsně před vyhlídkou vás čeká lehce těžší část. kořenů je zde více a navíc se již přidávají kameny ze skály. Doporučujeme proto zanechat kočárek před tímto místem. Nezapoměňte si vzít cennosti sebou. Po dosažení vyhlídky se vraťte stejnou cestou zpátky. Případně musíte zvládnout snést kočárek již zmíněných cca 200 m po schodech.

Ceník

1 osoba
Kostel - jeskyně Zdarma
Vyhlídka Zdarma

Počasí na další dny

Předpověď není dostupná

Počasí na předchozí dny

Předpověď není dostupná

Partneři: www.yr.no