Rozšířené

Ani 40 metrový pád ho nezastaví na cestě za olympijským zlatem aneb jak Hermann Maier triumfoval v Naganu

Hermann Maier
Hermann Maier

Zlatý olympionik z her z Nagana z roku 1988, jehož příběh žije dodnes. Jeden den hrůzostrašným způsobem spadne na lyžích a o 3 dny později vyhrává zlatou medaili. Později navíc vyhrává ještě druhou zlatou medaili.

Herman Maier se narodil v rakousekém Altenmarktu, který je vzdálený asi hodinu cesty od Salzburku. Od malička lyžoval na místních kopcích spolu se svým bratrem a otcem. Později dokonce nastoupil na lyžařské gymnázium a šel tak tvrdě za svým snem být profesionálním lyžařem.

Na gymnáziu si však nemysleli, že má dostatečnou sílu na to se jím stát a tak byl ze školy vyloučen. Začal se tedy učit zedníkem. Ani během druhé školy však nezapomněl na své oblíbené lyžování a každý den po škole šel trénovat.

Účastnil se i amatérských závodů. Na jednom z nich se mu dostalo pozvání na profesionální závody, kde jel jako tzv. předskokan. Když po závodech změřili jeho čas, zjistili, že by obsadil 12. příčku. A tak Hermann získal nabídku začít trénovat a jeho cesta za olympijským zlatem započala.

Do Nagana jel již jako favorit. V černý pátek, 13. února 1998, se jely závody ve sjezdu. Hermann Maier však po 20 vteřinách padá. A pád to byl hrůzostrašný. Vzduchem letí bez mála 40 metrů a dopadá na rameno a záda. Po několika kotrmelcích končí za ochranou sítí na břiše. Všichni u obrazovek čekají, zdali se zvedne, protože to by byl zázrak po takovém pádu. Jen se na něj podívejte:

On se však zvedá a bez větších zranění pokračuje v závodění na olympiádě. O 3 dny později se jede super-G a neuvěřitelný Hermann vyhrává své první zlato na olympiádě! Jen tři dny po tom, co zažil otřesný pád.

Na záznam z jeho jízdy a následného ceremoniálu se můžete podívat na následujícím videu:

Jeho úspěchy 2 olympijskými zlaty neskončily. Povedlo se mu vyhrát zlato ve sjezdu i super-G rok po olympiádě na mistrovství světa. Další roky si z mistrovství odváží stříbrné medaile, i další zlatou. V roce 2006 na olympiádě získává další 2 medaile, tentokráte stříbrnou a bronzovou. Ve světovém poháru vyhrál 54x a řadí se tak na 2. místo v tabulce nejúspěšnějších jezdců!

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 20 | Průměrné hodnocení: 2.50

Nejlepší: 5 | Nejhorší: 1


Dále čtěte:

9544 kilometrů, 208 dní a bezpočet zážitků nejen z Norska. Cestou necestou po Skandinávii.

Jak procestovat jednu z nejdražších zemí světa bez nadité peněženky? Jak si užít týdny samoty v nedotčené přírodě? Jak zachytit podstatu objevování v její nejčistší podobě? Čtěte v pozvánce...

celý článek

Jak procestovat jednu z nejdražších zemí světa bez nadité peněženky? Jak si...

celý článek
Jeďte na snowboardcrossový kemp a učte se od té nejlepší - Evy Samkové!

Snowboardcross se po olympijském úspěchu Evy Samkové v Sochi proslavil i u nás v Česku a zájem o tento sport stále roste. Právě proto se česká reprezentace rozhodla, že začne pořádat snowboardcrossové...

celý článek

Snowboardcross se po olympijském úspěchu Evy Samkové v Sochi proslavil i u nás v...

celý článek

nejnovější články

Chcete na svah někam blízko, ale oceňujete Rakouskou kvalitu? Zkuste Ski areál Hochficht

Skiareál Hochficht je atraktivní lyžařské středisko, které se nachází pár kilometrů od Českých hranic. Jedná se o nejoblíbenější areál na Šumavě, jenž je...

Vyraž na snowboardový Camp Kaprun 2018 v Rakousku!

Jaro pomalu klepe na dveře, ale tobě se ještě nechce přestat...

Výuka lyžování: Je jízda v pluhu opravdu taková tragédie?

Prvně si pojďme definovat, koho považujeme za dobrého lyžaře. V...

5 TOP lyžařských středisek v Krkonoších

Jsou nejvyšší a nejnavštěvovanější, pod ochranou UNESCO a původ...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info