Rozšířené
Lomy Velká a Malá Amerika

Lomy Velká a Malá Amerika

Vstupné: - Dnes otevřeno: non stop V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO non stop
ÚT non stop
ST non stop
ČT non stop
non stop
SO non stop
NE non stop

MAPA

Popis aktivity

Vápencové lomy Velká Amerika, Malá Amerika a také známý lom Mexiko se nacházejí v blízkosti hradu Karlštejna u obce Mořina. Koupání v lomech a vstup do nich je zákázán, jelikož se jedná o majetek soukromé společnosti. Při porušení vás čeká pokuta až 15 000 Kč. Pokud se však do štol chcete podívat, máte možnost v rámci Evropského dne chráněných území, který se koná jednou ročně. V místě se nachází spoustu dalších lomů. V podstatě se ale jedná o zarostlé lomy, kterých byste si ani nevšimli, pokud byste o nich nevěděli.

Cesta k lomům není dlouhá a můžete ho spojit s celodenním či půldenním výletem. Nejlépe se dostanete k lomům z obce Karlštejn.

Pojedu vlakem

Pokud pojedete vlakem, nechte se dovézt až do Karlštejna. Zde běžte po žluté směrem k hradu. Cestou se napojte na červenou na rozcestí Karlštejn - pod hradem ve směru Dub sedmi bratří (Dub u dvou bratří). K místu se váže legenda o Karlu IV., kterou vám osvětlí naučná tabule na místě. Zde se také nachází posezení, a tak se zde můžete zastavit na první svačinku. Dále budete pokračovat po žluté ve směru Lom Malá Amerika. Celý lom Malá Amerika můžete obejít po úzkých cestičkách. Pokud sebou máte děti, dbejte zvýšené opatrnosti, jelikož lomy nejsou oplocené. Po žluté půjdete i k dalším lomům.

Z Lomu Malá Amerika můžete pokračovat na Lom Velká Amerika. Cestou potkáte i Lom Mexiko. U Velké Ameriky potkáte spoustu značek, které informují o zákazu vstupu do lomu. Celým Lom si však zase můžete obejít dokola. Nejhezčí výhled se vám však naskytne právě ze strany, ze které přijdete a tak můžete šetřit energii na cestu zpátky.

Pokud jste se již pokochali čeká vás cesta zpátky ke Karlštejnu, případně do obce Mořina, odkud jezdí autobusy (o víkendech jich jezdí málo, doporučujeme pečlivě naplánovat trasu a zkontrolovat, zdali vůbec jezdí). Pokud se rozhodnete pro cestu zpět na Karlštejn, můžete ji spojit s návštěvou hradu. Pokud chcete vyrazit na delší výlet, doporučujeme dojít Českým Krasem až do Svatého Jana Pod Skalou, kde se nachází krásná vyhlídka. Cestou půjdete i přes Solvayovy lomy a uvidíte koleje, které vedly do lomů. V místě je i expozice hornin, které lze v Českém Krasu nalézt. To hlavní, co ale uvidíte je úchvatná vyhlídka Svatý Jan pod Skalou. Odtud jezdí autobusy zpátky do Prahy i do Berouna. My však doporučujeme po návštěve místního kostela a jeskyně pokračovat dále po červené až k železniční stanici v Berouně. Odtud jezdí vlaky zpátky do Prahy či do Plzně každých 30 minut.

Mám auto

Pokud chcete jet k lomu autem a i se trochu projít, můžete začít také v obci Karlštejn. Na místním parkovišti můžete zanechat auto za poplatek 100 Kč na celý den. Kratší taxa není možná. Odtud budete pokračovat stejně jako ti, kteří přijeli vlakem. Pokud se nechcete procházet po krásách Českého krasu, můžete dojet k lomu Velký Amerika autem a zanechat ho na místním parkovišti.

Mám dítě v kočárku

Pokud chcete, tak jde samozřejmě všechno. Již několikrát jsme na tomto místě potkali rodiče s kočárkem. A zvládli to. Ovšem připravte se na lehčí offroad. Místy budete muset kočárek přenášet kvůli kořenům. Určitě i zkontrolujte počasí v předešlých dnech. Pokud pršelo, bude cesta samozřejmě zablácená. Cesta vede velkou část lesem a proto i pokud pršelo pár dní zpátky, budou místa, kde se bude bláto stále držet.

Trasy

1. Karlštejn - Malá Amerika - Velká Amerika - Karlštejn na mapě (10 km)

2. Karlštejn - Malá Amerika - Velká Amerika - Solvayovy Lomy - Vyhlídka Svatý Jan pod Skalou - Beroun na mapě (20 km)

Ceník

1 osoba
Vstupné Zdarma

Počasí na další dny

Předpověď není dostupná

Počasí na předchozí dny

Předpověď není dostupná

Partneři: www.yr.no