Rozšířené
Mohyla Hanče a Vrbaty
Fotogalerie

Mohyla Hanče a Vrbaty

Vstupné: - Dnes otevřeno: non stop V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO non stop
ÚT non stop
ST non stop
ČT non stop
non stop
SO non stop
NE non stop

MAPA

Popis aktivity

Krkonoše v sobě ukrývají spousta krásných míst. Jedním z nich je i upomínka nešťastné události dvou velkých kamarádů Mohyla Hanče a Vrbaty. Nachází se nad Horními Mísečkami v nadmořské výšce 1416 m.n.m.

O Velikonocích dne 24. 3. 1913 došlo bohužel při osmém ročníku závodu Českého ski klubu na 50 km po hřebenech Krkonoš ke smutné události, kdy tragicky zahynuli dva závodníci Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Tehdy se v průběhu závodu náhle významně zhoršilo počasí. Závod odstartoval v 7:10 od Labské boudy směrem k Martinovce. Teplota dosahovala mimořádně vysokých 8 °C, a proto všech 6 závodníků vyjelo na trať jen v košilích, bez čepic a rukavic. Hanč se krátce po startu ujal vedení.

V 9:00 padly teploty k nule začalo sněžit. O hodinu a půl později přišla obrovská vánice, že nebylo na krok vidět. Postupně vzdali závod všichni účastníci kromě Hanče, který jako jediný pokračoval dál v závodě. Na Zlatém návrší potkal už na kost zmrzlý svého přítele Vrbatu, který mu oddaně navlékl svůj kabát i čepici. Hanč pokračoval k Labské boudě a Vrbata začal sjíždět k Mísečkám. Po chvíli se však se starostí o Hanče vrátil na hřeben a snažil se ho najít a pomoci mu. Vrbata však svého přítele bohužel nenašel.

Hanče a Vrbatu téhož smutného odpoledne našli vysílené a promrzlé. Hanče ještě stačili převést na saních do Labské boudy, kde se jej snažili marně přivést k životu a Vrbatu našlo bohužel pozdě. Tuto tragickou událost nám připomíná Mohyla Hanče a Vrbaty (50°45′8″ s. š., 15°32′52″ v. d.) na Vrbatově návrší na červené turistické značce mezi Vrbatovou boudou a Harrachovými kameny.

Nejbližší údolí, z kterého se na pietní místo vydat jsou Horní Mísečky či Špindlerův Mlýn, kde se dá trasa zkrátit o výškové metry pomocí lanovky.

Lehčí varianta trasy:

Špindlerův Mlýn - Medvědín - Vrbatova bouda - Mohyla Hanče a Vrbaty - Horní Mísečky - Špindlerův mlýn na mapě (9,4 km)

Jedu autem

Autem lze zaparkovat na nejbližším parkovišti u lanovky s poplatkem 20 Kč za hodinu.

Jedu autobusem

Hledejte spoje do Špindlerova mlýna. Vlaky do Špindlerova Mlýna nejezdí.

Lanovkou vedoucí ze Špindlerova Mlýna se necháme vyvést na Medvědín, odkud se vydáme po turistické červené na Vrbatovu boudu. Cestou míjíme Šmídovu vyhlídku a Zlaté návrší. Na Vrbatově boudě je možnost občerstvení. Nad boudou se nachází Mohyla Hanče a Vrbaty a Vrbatovou návrší. K těmto místům se vydáme po zelené, a když po ní budeme pokračovat, dojdeme na rozcestí Nad Kotelní jámou. Z něj se vydáme po turistické žluté směrem k rozcestí Horní Mísečky – Jilemnická bouda. Odsud se vydáme po turistické červené zpět do Špindlerova Mlýna.

Náročnější varianta trasy:

Horní Mísečky - Mohyla Hanče a Vrbaty - Vrbatova bouda - Medvědín - Horní Mísečky na mapě (10 km)

Jedu autem

Auto je třeba odparkovat na bezplatném parkovišti Horní Mísečky.

Jedu autobusem

Hledejte spojení na Horní Mísečky. Vlakem se do Míseček nedostanete.

Od parkoviště se vydáme po asfaltové silnici po modré čerchované, ze které se na rozcestí Nad Jilemnickou boudou odpojíme na turistickou žlutou, která nás dovede na rozcestí nad Kotelní jámou. Z té se vydáme po zelené směrem na Vrbatovu boudu. Cestou budeme míjet Mohylu Hanče a Vrbaty a Vrbatovou návrší. Na Vrbatově boudě je možné doplnit energii a u kávy se pokochat krásnými výhledy. Od Vrbatovy boudy vede trasa po červené kolem Zlatého návrší a Šmídovy vyhlídky na Medvědín. Z Medvědína pak vede trasa neustále po červené na rozcestí nad Jilemnickou boudou, ze které se po turistické žluté dostaneme zpět do Horních Míseček.

Ceník

Zdarma

Počasí na další dny

Předpověď není dostupná

Počasí na předchozí dny

Předpověď není dostupná

Partneři: www.yr.no