Rozšířené
Pramen Labe

Pramen Labe

Vstupné: - Dnes otevřeno: non stop V provozu: celosezónní
Otevírací doba
PO non stop
ÚT non stop
ST non stop
ČT non stop
non stop
SO non stop
NE non stop

MAPA

Popis aktivity

Pramen Labe se nachází na hřebenech Krkonoš v nadmořské výšce 1387 m.n.m. na Labské louce. Místo je symbolicky upraveno pro turistické účely. Labe se řadí mezi nejdelší řeky Evropy. Délka vodního toku je 1154 km. Pramení v Krkonošském národním parku a protéká Českou republikou i Německem (796 km), kde se vlévá do Severního moře. Místo je uměle vydlážděno kameny a pro představu měst, kterými Labe protéká, jsou zde vyobrazeny znaky 26 měst. Můžete zkusit, zda je uhádnete všechny. Vlastní rozvodí probíhá západně od tohoto místa ve vzdálenosti zhruba 150 až 300 m a v tomto prostoru se také nachází skutečné prameniště Labe, z důvodu ochrany přírody veřejnosti nepřístupné.

Na pramen Labe se dá dojít z povícero stran.

Z Horních Míseček a Špindlerova Mlýna

Trasa

Trasa z Horních Míseček i od Špindlerova mlýna vede přes Mohylu Hanče a Vrbaty, která upomíná nešťastnou událost z roku 1913. Dále cestou míjíme Harrachovy kameny. Přímo nad nimi je vyhlídkové místo ve výšce 1421 m.n.m. odkud je vidět široko do kraje až na Sněžku. Jde o žulové skalky, které směrem na jich přecházejí v Kotelní jámy. Ty jsou od roku 1952 chráněným územím mimo jiné pro výskyt vzácných druhů rostlin. Jejich podklad je tvořen žulou. Tvoří je dva ledovcové kary, což je místo vzniku ledovců. Snahu jsou zde až 45° a horská služba je na zimu uzavírá pro nebezpečí lavin. Cestou nazpět vede trasa přes Labskou boudu, kde je možnost občerstvení, monumentální Pančavský vodopád, který je se svými 148 m nejvyšší v Česku. Pro něco dobrého a na posilnění se můžeme zastavit na Vrbatově boudě či na Medvědíně.

Trasa z Horních Míseček 15,9 km
Trasa ze Špindlerova Mlýna s využitím lanovky na Medvědín 15, 7 km

Jedu autem

Auto je možné nechat na parkovišti v Horních Mísečkách či Špindlerově mlýně (zde za poplatek 20 Kč.)

Jedu autobusem

Hledejte spoje do Špindlerova Mlýna

Z Rokytnice nad Jizerou

Trasa

Pro pěší vede trasa přes Ručičky, kde je malý kiosek na první tatranku. Dále Dvoračky (kde má Krkonošské kyselo a Borůvkové knedlíky naše doporučení, dále vyhlídkou ve 1421 m.n.m. nad Harrachovými kameny, ze kterých jsou krásně vidět Kotelní Jámy. Cesta dále pokračuje přes Mohylu Hanče a Vrbaty, Pančavský vodopád, Labskou boudu (kde je možnost občerstvení). Cestou se vracíme kolem Čtyř pánů a Krakonošovy snídaně. Z Ručiček se pokračuje kolem horní stanice lanovky dolů do údolí.

Trasa z Rokytnice nad Jizerou 22, 8 km Trasa z Rokytnice nad Jizerous využitím lanovky 17 km

Jedu autem

Ideální je nechat auto na bezplatném parkovišti P3 v Rokytnici nad Jizerou

Ceník

Zdarma

Počasí na další dny

Předpověď není dostupná

Počasí na předchozí dny

Předpověď není dostupná

Partneři: www.yr.no