Rozšířené

Co je to paddleboarding neboli Stand Up Paddle?

V Čechách je paddleboarding relativně nový, ale do našich podmínek jako dělaný!
V Čechách je paddleboarding relativně nový, ale do našich podmínek jako dělaný!
Zdroj: Snímek použit na základě licence od Shutterstock.com

Jen si to představte. Sluníčko začíná pomalu zapadat, vy stojíte uprostřed jezera či řeky a pádlujete si. Slyšíte jen záběr pádla nebo hudbu ze sluchátek. Jste sami se sebou, se svými myšlenkami a tu a tam nějaký vodní pták. Pěkné sobotní odpoledne, vy máte toho s kamarádkou hodně co k povídání. Kde jinde si to máte říct než právě při pádlování? Sjíždíte divokou vodu, všude to cáká, vy se soustředíte na výběr cesty. Teplota řeky je svěží. Máte na sobě neopren, ale do vody se vám stejně nechce. Všude kolem vás jsou skály a čistá příroda. Kvůli těmhle scénářům SUP milujeme!

Co je ten paddlebord?

SUP neboli Stand Up Paddleboard je nafukovací či pevný plovák různých velikostí a tvarů, který se hodí na jakoukoliv vodní plochu. Můžeme s ním brázdit jezera, řeky i oceán a k pohybu si dopomoci dlouhým pádlem. Stejně tak si na něm můžeme i zacvičit (posilování, balanční cvičení, yoga, pilates). Jde o dynamicky se rozvíjející sport, který v poslední době zažívá velký boom.

Jaké paddleboardy existují?

Paddleboardů existuje spoustu druhů. Pro začátečníka se hodí ty širší, jelikož jsou více stabilní. Pro pokročilejší jezdce, odvážlivce a distanční závodníky se pak hodí užší paddleboard. Také platí pravidlo, čím delší paddleboard, tím horší manipulace. Ale zase naopak, čím delší při stejné šířce, tím rychlejší. Proto se často na divoké řeky volí paddleboardy kratší a na distanční závody ty delší. Existují ale i speciální paddleboardy na yogu či megaboardy, kdy se na jednom paddleboardu sveze klidně i 6 lidí.

Megaboard aneb nafukovací paddleboard až pro 6 lidí
Megaboard aneb nafukovací paddleboard až pro 6 lidí
Zdroj: Paddleboardshop.cz

Nafukovací nebo pevný paddleboard?

Pevné paddleboardy se používají na vytrvalostní závody. Tedy na závody na dlouhé vzdálenosti. Nafukovací se poté používají na závody na divoké řece, cross apod. A ačkoliv by se mohlo zdát, že pevné paddleboardy vydržejí více oproti těm nafukovacím, není to úplně pravda. Technologie výroby nafukovacích paddleboardů je na tak vysoké úrovni, že se jedná o v podstatě nezničitelné kousky. Naopak pevné paddleboardy se mohou poškodit o pevné předměty či břeh. Nemluvě o nepraktičnosti při transportu. Zatímco nafukovací paddleboard smotáte a uložíte do kufru auta, pevný paddleboard musíte převážet tak, jak je.

Pokud tedy plánujete především rekreační použití paddleboardů, doporučujeme ty nafukovací.

Fyziologické benefity

Na SUPu vědomky i nevědomky zapojujete celé tělo. Tedy, profesionálové. Pokud jako “rekreační“ paddleboardisté vyjedete, nejspíš nezapojíte kompletně celé tělo. Ale i jako “rekreační“ paddleboardisté jste neustále nuceni udržovat balanc. Krásně si zpevňujete střed těla jen tím, že na SUPu stojíte. Při pádlování potom cítíte, jak vám poctivě zabírají břišní i mezilopatkové svaly, kvadricepsy i paže. Kolikrát člověk nerozumí tomu, proč ho bolí celé tělo, když celé odpoledne „jen stál“ a párkrát hrábnul pádlem. Respektive, s tím, že po pádlování cítí paže, nějak počítá, ale že se ozývají i další svaly může být překvapením. Vaše postura je krásně aktivována a při pravidelném SUPaření cítíte, jak chodíte krásně vzpřímeně. Tělo vám poděkuje.

Sjíždění Berounky v Českém krase na paddleboardech
Sjíždění Berounky v Českém krase na paddleboardech

Proč všichni milují paddleboarding?

S.U.P. je sport, který zvládne dítě, dospělý i aktivní senior. V Čechách, kde nemáme moře je to jeden z vodních sportů, který můžeme provozovat na mnoha místech. A jako Češi jsme v tom velmi dobří. Profesionální čeští paddleboardisté se pravidelně umisťují na těch nejvyšších příčkách na mezinárodních závodech.

Paddleboard si můžete vzít na klidný rybník, který máte za barákem a číst si na něm knížku, učit se a nebo trénovat rychlé otočky. Také si ho můžete vzít na jezera nebo s ním sjíždět řeky. Výhodou nafukovacího paddleboardu je, že si ho opravdu můžete „sbalit do ruličky“ a tak vyrazit třeba jen na odpoledne na vodu. Jestli máte rádi vzrušení a adrenalin, tak paddleboard jistě užijete na divokých řekách a v umělých kanálech. Přesně to je ten důvod, proč se stal paddleboarding oblíbeným sportem. Své si najdou opravdu všichni.

Přečtěte si článek o paddleboardingu v Benátkách nebo vyražte už tento víkend na paddleboard do Českého krasu! Paddleboardshop.cz také organizuje pravidelné vyjížďky v Praze.

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 8 | Průměrné hodnocení: 4.50

Nejlepší: 5 | Nejhorší: 1


Dále čtěte:

Představujeme lyžařskou oblast Ski Amadé, která se pyšní 760 km sjezdovek!

Už jste navštívili Ski amadé? Jaký na vás udělalo dojem? Na nás ohromný. Vybrali jsme pár středisek, o kterých si myslíme, ze stojí za zmínku. Lyžarská oblast Ski amadé se nachází približně 50 km...

celý článek

Už jste navštívili Ski amadé? Jaký na vás udělalo dojem? Na nás ohromný....

celý článek
Běžkování handicapovaných aneb do běžecké stopy na "saních"

Zatímco v minulém článku jsme se věnovali sjezdovému lyžování, ten dnešní potěší především vyznavače bílé stopy. Pokud se v zimě pohybujete v běžkařské stopě, možná už jste je potkali....

celý článek

Zatímco v minulém článku jsme se věnovali sjezdovému lyžování, ten dnešní...

celý článek

nejnovější články

Jak zatočit se strachem na sjezdovce

Jako instruktorka se setkávám s různými typy klientely. Jedním z nich jsou dámy, které lyžovaly před 20 lety, maminky, které se na lyže rozhodly postavit, aby mohly...

ZOH 2018: Program sedmého dne je pro české sportovce nabitý. Koho uvidíme?

Zítra nás čeká spousty fanouškovské práce! Na start se totiž...

Pravidla hokeje: Naše hokejisty dnes čeká první soupeř. Kdo nastoupí v barvách České republiky?

Hokej. U Čechů asi nejoblíbenější disciplína ze všech....

Na lyže do slunné Itálie - 6 lyžařských středisek pro celou rodinu

Možná se právě rozhodujete, kam byste před koncem sezóny ještě...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info