Rozšířené

Jednodenní výlet: Na paddleboardech skrz Saské Švýcarsko

Konec léta se blíží a tak využijte poslední pěkné dny k výletům. Jeden z víkendů jsme strávili v Saském Švýcarsku v Německu a ujeli krásných 20 km na paddleboardech Tambo, které nám zapůjčili v paddleboardshopu. Vyražte objevovat krásy Českého a Saského Švýcarska. Cestou potkáte vysoko tyčící se pískovcové skály a dojedete až do městečka Rathen u slavného mostu Bastei.

Prvním úkolem bylo najít vhodné parkoviště. Blízko u vody a pokud možno bezplatné. Ale jsme v Hřensku, tak si moc nadějí nedáváme. K našemu překvapení, povedlo se. Zastavujeme na jednom z mála parkovišť, za které se zatím neplatí a ráno tam bývá volno. Abychom se dostali k vodě je potřeba akorát přejít na druhou stranu silnice. Nafoukneme paddleboardy a vyrážíme na vodu.

Projíždíme nádhernou krajinou a lázeňskými a jedním královským městečkem. Od začátku nás doprovází pískovcové skály. Po 2,5 km projíždíme kolem Kleine Bastei u vesničky Schmilka. Pokračujeme do lázeňského města Bad Schandau, kde si při příjezdu všimněte typických domečků po pravé straně.

Již od začátku projíždíte krásnou krajinou. V pozadí se tyčí Kleine Bastei u městečka Schmilka
Již od začátku projíždíte krásnou krajinou. V pozadí se tyčí Kleine Bastei u městečka Schmilka

Před městečkem Königstein po přibližně 14,5 km uvidíte vrcholek Lilienstein. Pískovec se zde dostává nad stromy a tak vrchol nelze přehlídnout. Uvidíte ho také po pravé straně. V tuto chvíli máte pevnost Königstein co by kamenem dohodil.

Těsně před městem Königstein narazíte na vrcholek Lilienstein
Těsně před městem Königstein narazíte na vrcholek Lilienstein

Za zákrutou se tedy dostáváte do městečka Königstein, pevnost či hrad se objeví přímo proti vám na levém břehu. Tato pevnost byla postavena právě na pískovcových skalách. Vzhledem ke své pozici byla v minulosti důležitým obranným místem. Na pravém břehu přímo naproti hradu je i krásné místo, kam si zajít na oběd. Cestou potkáte několik hus a sedět budete hned vedle velké stodoly, do které se můžete jít i podívat. Připadáte si tam jako na venkově u babičky. A vaří výborně! (pozn.: neberou karty!)

Pevnost Königstein bude přímo před vámi, na levém břehu Labe.
Pevnost Königstein bude přímo před vámi, na levém břehu Labe.

Po dalších 5 km cesty dojedete do městečka Rathen. Do něho se nedostanete jinak nežli pěšky či přívozem přes vodu. Na mapě sice naleznete cesty, které tam vedou, avšak vjezd je povolen pouze pro obyvatele městečka. Poté co se rozhlédneme po městečku přepádlujeme na druhou stranu a vydáváme se na vlak. Až budete přepádlovávat z jedné strany na druhou, dejte si pozor na místní proud. Oproti celému výletu je zde velmi silný a navíc zde funguje přívoz, který jezdí neustále sem a tam. Proto je dobré si místo nadjet, abyste neskončili pod lodí, ve vodě,… Jednoduše abyste ten proud zvládli upádlovat a nestrhl vás po proudu řeky.

A jste skoro v cíli! Před vámi je již Kurort Rathen
A jste skoro v cíli! Před vámi je již Kurort Rathen

Na druhé straně městečka tedy sedáme na vlak, který nás za 2,30 eur odveze do stanice Schöna, která je na druhém břehu řeky Labe, než Hřensko. Po příjezdu musíme na přívoz, který nás sveze do Hřenska. Zaplatíme tedy dalších 1,50 eur a jsme převezeni na druhou stranu. Odtud to máme již jen asi 200 metrů k autu. Možná se ptáte, proč jsme Labe nepřepluli na paddleboardech. Odpověď je jednoduchá. Kvůli cestě vlakem je máme již vyfouknuté a tak musíme využít přívozu.

Můžete si zvolit jet trasu i obráceně a po uklizení paddleboardů do auta se jít podívat na krasný Bastei. Vše je jen na vás. Jen myslete na to, že byste sebou museli vozit pumpu.

Vyhlídka na most Bastei u Kurort Rathen
Vyhlídka na most Bastei u Kurort Rathen

Co s sebou na výlet potřebujete?

Kromě paddleboardu se vám bude hodit ještě pár věcí. Jedete do Německa a tak si určitě nezapomeňte vzít doklad totožnosti (pas či OP). Jistě se vám také bude hodit voda a nějaká svačinka na cestu. Dále byste neměli zapomenout na eura. Kreditní či debetní karta vám moc nepomůže. Ve většině restaurací a kioscích po cestě kartu neberou a když, tak pouze neembosované karty – tedy ty bez vyražených čísel a jména. My jsme sebou měli ještě GoPro kamerku a foťák, abychom vám mohli ukázat, jak jsme se měli. Telefony jsme nechali v autě, tak je tam nechte taky. Vždyť je nepotřebujete!

Kde si zapůjčit paddleboardy?

Paddleboardy si můžete zapůjčit v Praze v paddleboardshopu, kdy vás půjčení paddleboardu na 1 den vyjde na 450 Kč. O paddleboardy je velký zájem, tak si je zarezervujte s předstihem!

Kudy přesně vede trasa?

Přesnou trasu jsme pro vás zaznamenali . Trasu si můžete kdykoliv zkrátit, jelikož v každém městečku, který budete projíždět je vlaková stanice.

Dávejte pozor, pokud kolem vás budou projíždě parníky, plachetnice i motorové čluny. Dělají vlny!
Dávejte pozor, pokud kolem vás budou projíždě parníky, plachetnice i motorové čluny. Dělají vlny!

Upřímně řečeno, původní plán nebyl sjet řeku Labe. Chtěli jsme se projet soutěsky v Hřensku. Bohužel jsme zjistili, že je vstup na řeku Kamenici je po její celé délce zakázáno. Do soutěsek se tak dostanete pouze v loďkách národního parku. Vodáci, kajakáři i paddleboardisté se jednoduše pletli do cesty loďkám. Mimochodem na místo se nedostanete ani na kole. Pokud se tedy chystáte do Českého Švýcarska na kole, zjistěte si, které stezky jsou pro kola přístupné a které nikoliv. Čekala by vás pokuta 5 000 Kč.

Na Labi pak můžete zůstat až do večera a pozorovat západ slunce
Na Labi pak můžete zůstat až do večera a pozorovat západ slunce

Přečíst si můžete i o pěkných úsecích pro sjížedění na paddleboardech v Českém krasu. Nebo o tom, jak jsme vyrazili s paddleboardy do karnevalového města - Benátek.

Nezapomenutelný výlet do Benátek
Nezapomenutelný výlet do Benátek

Jak se Vám článek líbil? Ohodnoťte jej.

Hodnotit článek (1-nejhorší, 5-nejlepší)

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00


Dále čtěte:

Představujeme lyžařskou oblast Ski Amadé, která se pyšní 760 km sjezdovek!

Už jste navštívili Ski amadé? Jaký na vás udělalo dojem? Na nás ohromný. Vybrali jsme pár středisek, o kterých si myslíme, ze stojí za zmínku. Lyžarská oblast Ski amadé se nachází približně 50 km...

celý článek

Už jste navštívili Ski amadé? Jaký na vás udělalo dojem? Na nás ohromný....

celý článek
Běžkování handicapovaných aneb do běžecké stopy na "saních"

Zatímco v minulém článku jsme se věnovali sjezdovému lyžování, ten dnešní potěší především vyznavače bílé stopy. Pokud se v zimě pohybujete v běžkařské stopě, možná už jste je potkali....

celý článek

Zatímco v minulém článku jsme se věnovali sjezdovému lyžování, ten dnešní...

celý článek

nejnovější články

ZOH 2018: Program sedmého dne je pro české sportovce nabitý. Koho uvidíme?

Zítra nás čeká spousty fanouškovské práce! Na start se totiž postaví Martina Sáblíková, ve své nejsilnější disciplíně - 5 000 m. Uvidíme také obhájkyni...

Pravidla hokeje: Naše hokejisty dnes čeká první soupeř. Kdo nastoupí v barvách České republiky?

Hokej. U Čechů asi nejoblíbenější disciplína ze všech....

Na lyže do slunné Itálie - 6 lyžařských středisek pro celou rodinu

Možná se právě rozhodujete, kam byste před koncem sezóny ještě...

Program 3. dne na olympiádě: Do bojů o medaile se vydají čeští biatlonisté, rychlobruslařky i snowboardistka Šárka Pančochová

První dva dny olympiády nám přinesly první 2 medaile. V pondělí...

Další články

NaSvah.cz na instagramu

@nasvah.cz
Partneři: zdroj dat: www.holidayinfo.cz, (c) Sitour CZ www.yr.no www.skiresort.info